Meghúzta a váratlant Netanjahu: kiderült, hogy Magyarországra utazik az izraeli miniszterelnök

Az izraeli 13-as csatorna szellőztette meg a hírt.

A jog vagy a politika győz? Az izraeli miniszterelnök magyarországi látogatása forró kérdéseket vet fel.
Hogyan lehetséges, hogy egy nemzetközi elfogatóparanccsal körözött miniszterelnök gond nélkül látogat el egy európai országba? Milyen jogi következményei lehetnek Magyarország számára, ha nem hajtja végre a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) döntését? És egyáltalán: hogyan fordulhat elő, hogy az ICC – amelyhez Izrael nem is tartozik – elfogatóparancsot adhat ki az ország első embere ellen?
Nemzetközi jogászt kérdeztünk a jog és politika határmezsgyéjén egyensúlyozó ügy részleteiről. Az ügy kényessége miatt a szakértő a nevét el kívánta hallgatni.
Emlékezetes: a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság 2024. november 21-én elfogatóparancsot adott ki Netanjahu és akkori védelmi minisztere, Joáv Gallant ellen.
A vád: háborús és emberiesség elleni bűncselekmények a 2023 őszén kirobbant izraeli–gázai háború során.
Az ügyészi hivatal szerint Izrael szándékosan éheztette ki a Gázai övezet lakosságát, miközben katonai műveletek során több ezer civil vesztette életét.
„Ez nemcsak morális kérdés. A nemzetközi humanitárius jog világosan tiltja a civil lakosság kollektív büntetését, az éheztetést mint hadviselési módszert, és a civil célpontok elleni aránytalan támadásokat” – magyarázza lapunk kérdésére a jogász. Szerinte a Bíróság döntése jogilag is megalapozott: „A bizonyítási küszöb az elfogatóparancsnál alacsonyabb, mint az ítéletnél. Elég a megalapozott gyanú. És az ügyész szerint ez megvan.”
Netanjahu hivatala az elfogatóparancsot „abszurdnak és antiszemitának” nevezte.
Izrael nem ismeri el az ICC illetékességét, mivel nem tagja a Római Statútumnak, amely a Bíróság alapokmánya.
De ez vajon mentesíti a miniszterelnököt a jogi következmények alól?
„Jogilag egyértelmű: ha egy állam részes fele az ICC-nek, köteles végrehajtani az elfogatóparancsot” – mondja a szakértő, amikor Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök budapesti útjáról kérdezzük.
A látogatás híre diplomáciai vihart kavart: miközben az ICC háborús és emberiesség elleni bűnök miatt adta ki a körözést, a magyar kormány világossá tette, hogy Netanjahu nem lesz letartóztatva Magyarországon.
Az izraeli kormányfő április 2-án érkezik Budapestre, és négy nap múlva utazik vissza. Orbán Viktor miniszterelnök hivatalosan is megerősítette a látogatást, és jelezte: az esemény rendkívüli biztonsági körülmények között zajlik majd.
A szakértő szerint a látogatás „precedens nélküli”, de nem teljesen példa nélküli: „Gondoljunk csak Omar al-Bashirre, Szudán egykori elnökére, aki 2009 és 2019 között szabadon utazgatott, még ICC-tagállamokba is, anélkül, hogy elfogták volna. Az ilyen esetek mindig azt a kérdést vetik fel: hol ér véget a jog, és hol kezdődik a politika?”
Ezt is ajánljuk a témában
Az izraeli 13-as csatorna szellőztette meg a hírt.
„Ez az egyik legnagyobb félreértés” – fejti ki a szakértő. „Az ICC nemcsak tagállamok állampolgárai ellen járhat el. Ha egy bűncselekmény olyan állam területén történik, amely tagja a Bíróságnak, akkor az elkövető – bármely ország állampolgára – joghatóság alá esik.”
És itt jön képbe Palesztina: bár Izrael nem tagja az ICC-nek, Palesztina 2015 óta igen – a Bíróság pedig 2021-ben megerősítette, hogy joghatósága kiterjed Gázára, Ciszjordániára és Kelet-Jeruzsálemre. Mivel a Netanjahunak felrótt tettek jelentős része ezeken a területeken történt, az ICC – jogilag – illetékes.
„Ez nem jogi trükközés, hanem a nemzetközi jog jelenlegi állása. A joghatóságot a bűntett helye határozza meg – nem az elkövető útlevele” – teszi hozzá.
Magyarország – akárcsak több más ICC-tagállam – arra hivatkozik, hogy nem kíván politikai döntést hozni jogi ügyekben. Gulyás Gergely, Orbán Viktor kabinetfőnöke úgy fogalmazott: „a látogatás időpontjáról a biztonsági szempontok figyelembevételével tájékoztatunk”, és jelezte:
a magyar álláspont világos: Netanjahut nem fogják őrizetbe venni.
„Ez de facto megtagadása egy nemzetközi kötelezettségnek” – állítja a nemzetközi jogász. „Az ICC Statútuma szerint minden tagállamnak kötelessége végrehajtani a Bíróság által kiadott elfogatóparancsokat.
De Magyarország a kiadott parancsot politikailag motiváltnak tartja.”
Mindez azonban nem egyedi. a német kancellár szóvivője közölte, ők sem tartják be a Nemzetközi Büntetőbíróság Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő elleni elfogatóparancsát, amivel egy lezáratlan konfliktusba avatkozik be.
Benjamin Netanjahut március utolsó napján tanúként hallgatták meg egy olyan ügyben, amely a miniszterelnöki környezet és Katar közti esetleges kapcsolatok vizsgálatára irányul. Az „izraeli Qatar-gate”-ként emlegetett ügyben két személyt már őrizetbe is vettek, miközben a nyomozásról bírósági tilalom korlátozza az információk kiadását.
Netanjahu nem gyanúsított, és tagadja, hogy segítői bármilyen törvénytelenséget követtek volna el; szerinte a vádak „fake news” és politikai támadás. A vizsgálatot a Shin Bet belbiztonsági szolgálat vezeti, amelynek éléről Netanjahu leváltaná Ronen Bar főnököt – éppen akkor, amikor az Bar a katari kapcsolatok ügyében nyomoz. A menesztés politikai vihart kavart, a Legfelsőbb Bíróság ideiglenesen felfüggesztette, miközben ezrek vonultak utcára Netanjahu ellen, attól tartva, hogy a kormány a vizsgálat elsikálására és a háború elhúzására törekszik politikai érdekből.
„A Bíróság nem kívánja megbénítani az államközi diplomáciát. De azt világossá akarja tenni: a legsúlyosabb nemzetközi bűncselekmények nem maradhatnak büntetlenül, még akkor sem, ha az elkövető miniszterelnök vagy elnök.” A szakértő szerint a Bíróság üzenete világos: „Ha civil lakosságot éheztetsz, ha szándékosan lakóházakat bombázol, ha nem teszel semmit a túszok életének megóvása érdekében – akkor felelni fogsz, akár ma, akár holnap.”
Azt is hangsúlyozza: az ICC nem csak izraeli vezetőket vett célba. Az ügyész ugyanazon eljárásban kérte elfogatóparancs kiadását a Hamász több vezetője ellen is, az október 7-i izraeli civilek elleni tömeggyilkosságok, nemi erőszak és túszejtés miatt.
Netanjahu esetében a legsúlyosabb következmény most nem a börtön, hanem a nemzetközi elszigetelődés. Több ország jelezte már, hogy a jövőben nem szívesen látják hivatalos látogatáson – vagy csak úgy, ha nemzetközi jogi védelmet biztosítanak számára. A körözés „mérgezővé” teheti a személyes diplomáciát.
„Ez a politikai mozgástér szűkülése. Az ICC nemcsak jogi, hanem diplomáciai hatóerő is. Az elfogatóparancs nyomán Netanjahu sok ajtót zárva találhat maga előtt” – figyelmeztet a szakértő.
Magyarország most kivételt képez.
Ezt is ajánljuk a témában
Nemzetközi körözés ide vagy oda: Netanjahu vasárnapig vendég lesz Magyarországon.
Nyitókép: Yair Sagi / AFP
A témához kapcsolodó beszélgetést itt nézhet meg: